Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Писане  SlavKinGa Вто Май 12, 2009 3:10 am

Пищигово срещу Сарая - футболно дерби за чест
28.04.2009

Тодор Лефтеров (42 г.) отглежда оранжерийни краставици в пазарджишкото село Сарая. Земеделски производител съм. Произвеждам краставици и късна реколта домати, разказва за себе си той.

На няколко километра от Сарая друг мъж на същата възраст вади шарани от язовира на близкото село Пищигово. Алексей Бонев се занимава с рибовъдство: "Аз си произвеждам малки рибки, угоявам ги тука и в края на март ги вадя и продавам".
Едно събитие само след няколко часа ще сблъска рибаря от Пищигово и краставичаря от Сарая.Футболният отбор на Пищигово ще гостува в близкото село Сарая за дербито на северната Б областна група на Пазарджик. Лефтеров и Бонев са капитани на отборите, а сблъсъкът между Пищигово и Сарая не е просто селски мач.

Това е дербито на последния и предпоследния в последната пета дивизия на българския футбол. Оттук не се изпада. Няма накъде.

Играе се за чест
В часовете преди дербито играчите на Пищигово се събират за разбор в селската кръчма. Домакините също се надъхват на мегдана на своето си село. Така идва часът на истината. Треньорите надъхват играчите. Време е един път завинаги да се реши кой ще спечели битката на честта - предпоследното място в последната дивизия.
Напрежението си казва думата и гостите от Пищигово получават гол още в първата минута. После втори, трети и така цели четири безответни попадения до почивката. Капитанът на Пищигово прави няколко изпълнения в стил Марадона от добрите години, но топката така и не влиза във врата на домакините.
На полувремето Пищигово вече осъзнават, че мачът е загубен, а последното място в целия футбол е сигурно. На разбора гостите решават - ще играят за гол на честта. И успяват. Вкарват един гол през второто полувреме, въпреки че получават още три. Краен резултат 7:1.
Президентът и вратар на ФК "Пищигово" гледа позитивно на нещата въпреки 7-те гола, които получи: "Имаме още шансове, ако си спечелим домакинствата. Ще се съберем на по биричка, ще направим разбор и ще преценим".
Момчетата от Пищигово останаха последни в северната Б областна пазарджишка дивизия, но ще продължат напред, защото има смисъл и защото футболът има нужда от такива футболисти като тях, които играят за чест.